هشدار به بیماران کمردردی

سلام خدمت همه دوستان

متاسفانه وضعیت جامعه از همه لحاظ مخصوصا ارزشهای انسانی در شرایط خوبی نیست. شاید این جمله اصلا خوشایند نباشد اما بنده بعنوان فردی درگیر در درمان اصلا احساس خوبی نسبت به نگاه اطبا ندارم. متاسفانه در جایگاهی هم نیستم که بتوانم تغییری ایجاد کنم فقط بعنوان یک عنصر کوچک بر خود تکلیف می دانم که اطلاع رسانی کنم.

در این بخش می خواهم به بیماران کمردردی هشدار بدهم. طبق کتب معتبر و گزارشات سازمان بهداشت جهانی حدود تنها نیم درصد بیماران کمردردی کاندید جراحی هستند. این یعنی 99/5 درصد بیماران با درمانهای غیرجراحی بهبودی پیدا می کنند. حتی یادم هست این مطلب را دکتر طباطبایی جراح مغز و اعصاب در یکی از کنگره های سالانه فیزیوتراپی اعلام کرد. اما چه بر سر متخصصین ما آمده است که اینطور بیماران کمردردی را بی مورد به زیر تیغ جراحی دعوت می کنند و گاها با گفتن جملات تهدید آمیز آنها را بنوعی مجبور به تن دادن به جراحی می کنند. سئوال من از این متخصصین محترم این است که زمانی که چاقو بدست می شوید چه چیز را برش می دهید بدن بیمار یا سر وجدانتان!!!

حال چند راهنمایی برای بیماران کمردردی که بدانند چه زمانی واقعا کاندید جراحی هستند: 

  1. زمانی که گزگز زانو به پایین و لنگش پای شما به سرعت در حال پیشرفت باشد و شما به مرحله بی اختیاری ادرار و فشار در ناحیه مقعد رسیده باشید. این نشانه طلایی برای کاندید جراحی شدن است. 
  2. چنانچه ریشه های اعصاب تحت فشار باشند  مثلا محدوده های از روی پا ، روی ران، بغل ساق و غیره بدون علائم دیگر که اشاره کردم و پیشرونده نیز (در عرض یکماه) نباشد مطمئن باشید با فیزیوتراپی و حتی استراحت و دارو برطرف می شود.
  3. چنانچه درد از باسن تا یک پا دارید احتمال قوی تنه عصب سیاتیک در لابلای عضله پیرفورمیس گیر کرده که باز خیلی خوب به درمانهای غیر جراحی پاسخ می دهد.
  4. بعضی دردها هم که به پاها تیر نمی کشد و در ناحیه کمر و لگن می باشد نیز کاندید عمل نیستند . به هیچ وجه!!

البته حتی در مورد اول نیز می توان دوره درمانی فیزیوتراپی خوب را امتحان کرد و تا آنجا که امکان دارد از رفتن به زیر تیغ جراحی پرهیز کرد.

امیدوارم به لطف خدا به روزی برسیم که هدف اصلی از پزشک شدن درمان بیمار باشد. انشاالله  

/ 1 نظر / 50 بازدید
لبخند زندگی

گاهي خدا درها رو ميبنده و پنجره ها رو قفل مي کنه زيباست اگه فکر کني شايد بيرون طوفانه و خدا ميخواد از تو محافظت کنه سربزن